Școala Gimnazială ”Nicolae Bălcescu”, Drăgășani organizează sâmbătă, 26 nov. 2022, ora 10,00 cea de-a XXIV-a ediție a Concursului Județean de Matematică ”Memorial Nicoliță Sanda”, adresat elevilor claselor II – VIII.
Concursul va cuprinde o singură probă scrisă care va începe la ora 10:00, ultima oră de intrare a elevilor în sălile de clasă va fi 9:30.

Înscrierile se fac pe adresa de e-mail: concursuri.nbalcescu@gmail.com, până la data de 24 nov. 2022, ora 14:00. Fiecare cadru didactic va participa cu maximum 5 elevi/nivel. Elevii participanți vor fi trecuți în tabelul anexat, conform modelului. Programa pentru concurs reprezintă materia anilor anteriori, inclusiv materia parcursă până la data concursului.

Participarea elevilor la concurs este gratuită. Fiecare școală va desemna, pentru maximum 15 elevi participanți, câte un profesor evaluator.

Simultan, va avea loc simpozionul județean „MATEMATICA MILENIULUI III”, cu participare directă. Acesta se va desfășura în Sala de festivități a școlii începând cu ora 10:00.

Referatele propuse vor fi trimise pe adresa de e-mail: simpozioane.nbalcescu@gmail.com, până la data de 24 nov. 2022, ora 14:00. Lucrările se redactează cu Times New Roman, font 12, spațiere 1.5, cu diacritice și vor avea minimum 2 pagini.

Înscrierile pentru susținerea lucrărilor se vor face odată cu trimiterea referatelor.

Vă așteptăm cu drag!
Director,
Prof. Drăguț Maria